Kadınlar, hakları için yürüyecek

19 Kasım 2019 Salı 18:14
Kadınlar, hakları için yürüyecek
samsunolay.com/l/lxvrBgpr

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Samsun’da protesto gösterisi düzenlendi.

Amazon Kadın ve Yaşam Derneğinden yapılan açıklamada kadına yönelik cinsel suçlar kınandı, kadın cinayetlerinin engellenmesi ve toplumsal engellerin ortadan kaldırılması istendi. Yapılan açıklamada, ayrıca 25 Kasım  Pazartesi günü saat 18:00’de Çiftlik Öğretmenevi önünde kadınlar buluşmaya ve dayanışmaya davet edildi. Açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi: 

“Kadın kadının kurdudur” düşüncesine inat “kadın kadının YURDUDUR” diyen kadınlarla kurduk derneğimizi. “kadın dayanışması yaşatır” diyerek; kadınlardan aldığımız güçle yolumuza devam ediyoruz. Elbette birçok farklılıklarımız var ancak, biliyoruz ki kadın olmakta ortaklaşıyor ve en çok da BİZ olmayı/olabilmeyi seviyoruz.

25 Kasım’ın ön günlerinde biraz tarihi hatırlamak, acılarımızı da mücadelemizi de paylaşmak istedik bir kez daha:

25 Kasım, insanlık tarihinde kadınlara yönelen, alçak, vahşi bir şiddetin, bir insanlık ayıbının, bir utancın yıldönümü olduğu gibi aynı zamanda kadınların erkek egemen toplumsal şiddete karşı duruşunun, dayanışmanın ilmik ilmik örülmeye başlandığı yıl dönümüdür.

Neden 25 Kasım?

Bundan tam 47 yıl önce, Dominik Cumhuriyetinde, Trujillo diktatörlüğüne karşı özgürlük mücadelesini yükselten Mirabel kız kardeşlerin, diktatörlüğün askerleri tarafından, tecavüz edildikten sonra vahşi bir şekilde katledildikleri, utanç gününün ve insanlık ayıbının yıl dönümüdür.

Dünyanın her yerinde fiziksel cinsel sömürüye uğruyoruz. Fiziksel ve cinsel sömürünün değişik uygulamaları ile karşı karşıyayız. Erkek şiddeti sistem tarafından değişik biçim ve adlarla yeniden üretiliyor. Bu durum TV ve basın aracılığı ile de çoğu zaman meşrulaştırılmaya çalışılıyor.

Bu yıl Kasım ayına kadar 381 kadın en yakınındaki erkekler tarafından öldürüldü.  217 çocuk cinsel istismara uğradı. 178 kadın tacize, 42 kadın tecavüze uğradı. 513 kadın şiddete maruz kaldı.

Yıllık kadın ölümlerindeki bilançolara baktığımızda 1.ve 2. Dünya savaşlarında ki insan kaybından çok daha fazla kadın katlediliyor. Son günlerde artan bir hızla, tecavüz ve ölüm haberleri magazinleştirilerek, kadın bedeni üzerinden reyting uğruna kadın onuru yeniden çiğneniyor, feodal yapıları, mafyayı, çeteleri, fuhuş ticaretini, dizi adına, program adına evlerimize taşıyanlar, erkek otoritesini sarsılmaz bir kale gibi sunuyorlar. Ancak biz kadınlar biliyoruz ki biz sustukça, biz sessiz kaldıkça nice kız kardeşlerimiz, bu erkek egemen vahşet elinde, can vermeye devam edecek.

 

"Daha kaç kişi ölecek"


Daha kaç Sevgi Aguş “cilveli konuştuğu”, daha kaç Alev Er "piercing taktığı" daha kaç Oya Can  "beyaz tayt giydiği" için öldürülecek? Bizler biliyoruz ki, sözkonusu kadın cinayetleri, taciz tecavüz olduğunda, ister şort giysin ister pardösü, ister uzun etek giysin isterse mini, tüm kadınlar tacize-tecavüze uğruyor, katlediliyor.

Daha kaç kadın ölecek? Emine Bulut’un kızının gözleri önünde öldürülmesi ve “ölmek istemiyorum” çığlığı hala kulaklarımızda.

Daha kaç işçi kız kardeşimiz fabrika tezgâhlarında karın tokluğunaçalışırken taciz, tecavüz tehdidi altında yaşayacak?

Daha kaç ev emekçisi kadın gecenin bir yarısında tekme tokat kapının önüne konularak, açlık ve sefalete, ölüme terk edilecek?

Kadına yönelik şiddete, eşitsizliğe karşı ayaktayız, alarmdayız. Nerde bir kadın eziliyorsa, nerde kadına ve çocuklarımıza yönelik, cinsel istismar varsa, şiddet varsa, katliam varsa, savaş varsa, haksızlık varsa, sömürü varsa zulüm varsa, taciz, tecavüz varsa emin olun ellerimiz yakalarındadır. Hesabını kadın dayanışması ile soracağız.

Kadın cinayetlerini engellemek, ayrımcılığın ve eşitsizliğin önüne geçmek için elbette önce kadınların bir arada ve güçlü mücadele etmesi gerek. Bu nedenle biraradayız. Çözüm, tüm kadın yapıları ile görüşülerek kadın aklı ile elde edilebilir.  6284 sayılı yasanın ve İstanbul Sözleşmesinin uygulanması da katliamların, kadına ve çocuğa yönelik şiddet ve cinsel istismarın önüne geçilmesi için büyük adımdır.

 

"Hergün kadınlar ölüyor"


25 Kasım’a giderken 25 Kadının basına yansıyan hikayeleri gözlerimizin önünde. Katledilen binlerce kadının benzer ve vahşice ölümleri de yüreğimizde. Yaşam hakları ellerinden alınan kadınların sesi sözü olmak için, başka Özgecan’lar Emine’ler katledilmesin diye bir aradayız.

Her gün kadınlar öldürülüyorsa elbette tek bir günde değil her gün bu mücadelenin parçası olacağız. Ama 25 KAsım’da da öldürülen her bir kız kardeşimizin sesi ve sözü olacağız. Samsun Kadın Dayanışması; 25 Kasım Pazartesi günü saat 18:00’de Çiftlik Öğretmenevi önünde kadınlara buluşma çağrısı yapıyor.

Bizler, kadınlar olarak yıllardır toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, erkek egemen toplumsal şiddete, aile içi şiddete, tacize-tecavüze karşı kadın dayanışmasını örüyor, sesimizi yükseltiyoruz. Biz kadınlar artık susmuyoruz. Artık kendi yazgımızı kendimiz çizmek üzere, sözümüzü birleştirerek,  dayanışmamızı örüyoruz. Artık yeter diyoruz ve YAŞAMAK İSTİYORUZ!

Samsun OLAY

Kadınlar, hakları için yürüyecek
Kadınlar, hakları için yürüyecek
İlginizi Çekebilir

Samsun Olay | Doğru ve hızlı haber: 'İlk bizden duyarsınız...'

Son Dakika Haberler

KARADENİZ DE ROBOT ÇAĞI ATASAM’DA BAŞLADI

Manşet Haberler

KARADENİZ DE ROBOT ÇAĞI ATASAM’DA BAŞLADI