KARADENİZ DE ROBOT ÇAĞI ATASAM’DA BAŞLADI
samsunolay.com/l/0ceTweTU

Türkiye’de üç büyük il dışında bulunmayan, “da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi “ ilk kez Samsun’da, Atasam Hastanesi’n de kullanılmaya başlanıldı.

Dünya genelinde kullanımı artmış bir sistem olan da Vinci robotik sistem, ürolojik hastalıkların tedavisinin yanısıra, prostat, böbrek, mesane ve böbrek üstü bezi kanserlerinin cerrahi tedavisinde kullanılıyor.

Robotik cerrahi veya robot yardımlı cerrahide ise da Vinci robotik cerrahi sisteminin kullanıldığı, minimal invaziv cerrahinin en güncel şekli olduğunu söyleyen Atasam Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Ender Özden, “ Vücuda açılan küçük deliklerden cerrahi aletlerin takılı olduğu robot kolları vücuda yerleştirilir, yüksek çözünürlüklü ve üç boyutlu görüntü sağlayan kameralar sisteminden elde edilen görüntüler eşliğinde ameliyatı yapan cerrah robotun konsolundan yani kumanda bilgisayarından ameliyatı gerçekleştirir” diye konuştu.

Ameliyatın robot kollarının kontrolünü sağlayan cerrah tarafından yapıldığını belirten Özden, “ Robot kolları üstün dönüş kabiliyeti sayesinde insan elinin yapması mümkün olmayan hareketlerin kolaylıkla yapılabilmesine imkan sağlar. Böylece çok zorlu ameliyatlar daha konforlu bir şekilde yapılabilir. Robotik cerrahide ameliyatı yapan konsol başındaki cerrahın yanı sıra hasta başında ameliyata yardım eden ikinci bir cerrahta bulunur. Bu cerrah da Vinci robotik sistemde, robot kollarının ve kamera sisteminin koordineli bir şekilde çalışmasını takip eder. Ameliyat için gerekli aletlerin değişimini sağlar. Ameliyat sırasında ise konsoldaki cerraha yardım eder” dedi.

da Vinci robotik cerrahi sistemin Karadeniz bölgesinde ilk kez Samsun Atasam Hastanesi’nde kurulduğunun altını çizen Prof. Dr. Ender Özden, bu yöntemin hastalara daha çabuk iyileşme ve hastanede kalış süresinin kısa olması gibi önemli avantajlar sağladığını sözlerine ekledi..
KARADENİZ DE ROBOT ÇAĞI ATASAM’DA BAŞLADI
İlginizi Çekebilir

Samsun Olay | Doğru ve hızlı haber: 'İlk bizden duyarsınız...'

Son Dakika Haberler

İlkadım Belediyesi maaş promosyonu belli oldu

Öne Çıkan Haberler

İlkadım’da Ramazan öncesi fırınlar denetlendi

Manşet Haberler

İlkadım Belediyesi maaş promosyonu belli oldu