Çölyak Hastalığı Nedir? Nasıl Oluşur? Hangi Tedavi Yöntemleri Mevcut?
samsunolay.com/l/6bmhCpl2

Samsun’un Atakum ilçesine bağlı olan 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji Bölümü Asistan Doktor Mustafa Enes Yılmaz, Çölyak Hastalığına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Samsun’un Atakum ilçesine bağlı 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji Bölümü Asistan Doktor Mustafa Enes Yılmaz Çölyak Hastalığının gelişim evrelerini anlattı. Yılmaz, “Çölyak Hastalığı (İmmunite) bağışıklık sisteminin bir hastalığıdır.  Gluten denilen bir madde besinlerde bulunabilen glutene karşı bağışıklık sistemi hücrelerinde antikor üretir. Antikor glutene karşı savaş açıyor, antikor dediğimiz bağışıklık sisteminin hücrelerinde salgılanan bir çeşit maddedir. Bu maddenin antijenlere karşı saldırı olduğunu bu sayede de antikorlar salgılanır” dedi.

 

“Antikor Bağırsaklarda Savaş Oluşturuyor”

 

Yılmaz, Gluten bağışıklık sisteminde salgılanan antikorlardan dolayı bağırsaklarda savaş oluştuğunu söyledi. Dolayısıyla bağırsaklarda harabiyet oluşuyor ve bu harebiyet sonucu “ishal, karın ağrısı” gibi çeşitli semptomlarda hastaların geldiğini belirtti. Yılmaz, bu hastaların bağırsaklardaki harabiyetlerden dolayı çeşitli besinlerden faydalanamadığını harabiyet sonucunda çölyak’da demir, magnezyum, protein, amino asit eksikliği, büyüme gelişme geriliği, kilo kaybı, kansızlık gibi bu tip şikayetlerle hastaların geldiğini söyledi.

 

Genetik Olmak Zorunda Değil

 

Çölyak Bağışıklık Sisteminin bir hastalığıdır, glutene karşı antikorlar üretir. Yılmaz, Çölyak genetik yönü ağır basan bir hastalık ancak her çölyak genetik olmak zorunda değil. Çevrenin de etkisinin olduğunu yediğimiz fast food türü yiyeceklerinde hastalığa sebebiyet verdiğini ifade etti.  Her hastalığın bir etyolojsi (neden) var. Çölyak hastalığında genetik faktörler suçlanmıştır. Yılmaz, HLA denilen bir gen vardır. Çölyakda da HLADQ gen olduğunu bu hastalıkla ilişkisi olduğu gösterilmiştir dedi. Çölyak da HLADQ geni (+) olan herkes de çölyak olduğunu (-) olan kişilerde çölyak olmayacağını açıkladı.  Yılmaz, hastalıklarda genel bir tıbbi terim vardır. Uygun genetik zeninde çevresel faktörlerinde etkisiyle gelişen bir hastalık tabi olduğunu belirtti.

 

Mesleğinde 3 yıldır doktorluk yaptığını belirten Yılmaz, Çölyak hastalığında çocukların, büyüme gelişme geriliğiyle geldiklerini söyledi. Çocuğun bir problemi yok, ishal, karın ağrısı yok, ama yaşıtlarına göre büyüyemiyor bu hastalarda çocuk hastalıkları çocuk gastrolog ya da çölyak antikorlara gönderildiğini belirtti. Bunun da ema, doku transferi glutaminası, bu tetikleri gönderildiğini sonucunda (+)’lik saptanırsa çölyak düşünülüyor, saptamazsa tekrar endoskopi, kolonoskopi bakılıyor büyüme geriliği varsa sadece çölyak olmadığını birçok besin emilme sıkıntısı olduğunu ifade etti.

 

Hastalığın yetişkinlerde ise semptomatik olduğunu açıkladı. Yetişkin çölyak da ishal, karın ağrısı gibi kan değerlerinde anormallik olması ve endoskopi kolonoskopi alınması ardından, biyopsi alındığını bunun sonucunda, Çölyak ? var mı diye bakılır sonrasın da biyopsi sonucu mide bağırsağından parça alındığını bu parçanın patoloğa gönderilip incelendiğini bunun çölyağa benzediği sonucuna karar verilir ve kesin tanı ile çölyak konulduğunu söyledi.

 

Tek Tedavisi Diyet

 

Yılmaz, Çölyak Hastalığı, ömür boyu süren diyete bağlı tedavi aşamasıdır. Her hangi bir ilacı yok tedavisi tek. Çölyağın tedavisinin yanı sıra bazı çalışmalar olduğunu söyleyen Yılmaz, “çölyak hastası allerjen (gluten) madde ile karşılaşınca bağışıklık sisteminde inilti olduğunu alerjik madde görünce tüm bağışıklık sistemi çöker vücut aşırı tepki verir bunu bazen bölgesel bazen tüm vücut aşırı tepki cevap verir alerjik maddeye vücudu duygusallaştırma yöntemi olduğunu alerjik madde çok az miktarda küçük küçük uzun dönemlerde verildiklerini bunun sonunda vücudun bir süre sonra alıştığını bir süre sonra vücut alerjen  maddeleri bizdenmiş dedirtecek hale getirdiklerini” söyledi.

 

Çölyak Hatalığının Artmasının Sebebi

 

Yılmaz, Çölyak hastalığının tarihine baktığımızda 1953’lere dayanıyor. Çölyak hastalığının geçmiş yıllara oranla artığını söyledi. Artık bugün her 10 kişiden 3’ü çölyak. En önemli etken, artık giderek   fast food üzerinden besleniyoruz hazır gıdalar aslında yediklerimiz bize ne kadar tat verse de gerçekte olan bizi hastalığa sürüklüyor yiyeceklerin nasıl ve ne şekilde yapıldığını bilmiyoruz bilmediğimiz için de böyle amansız hastalıklarla karşılaşıyoruz dedi. En basitinden marketlerdeki hazır yoğurtlar bağırsak florasını bozuyor içerisinde başka bağırsak hastalıklarına da yol açtığını söyledi.

 

Para Tuzağı

 

Çölyak hastalarının yiyeceklerinin pahalı olduğunu, bu yiyeceklerin para tuzağı olduğunu belirtti. Yılmaz bu yiyeceklerin çölyak raporu olan herkes, devletin hastalara ücretsiz alma fırsatı vermesi lazım dedi. Kendisinin de sağlık açısından çölyakmış gibi beslendiğini belirten Yılmaz, “hiç ekmek, makarna, pasta yemediğini böylesinin sağlıklı olmadığı için yemem” ifadelerinde bulundu.

 

 

Seda YÜKSEL

 

İlginizi Çekebilir

Samsun Olay | Doğru ve hızlı haber: 'İlk bizden duyarsınız...'

Son Dakika Haberler

Eyvah! Hakiki Oflular bir araya geliyor!

Manşet Haberler

Eyvah! Hakiki Oflular bir araya geliyor!