Abone ol | Biyografi | Tüm yazıları
Mehmet YAZICI

Biyografi

Mehmet YAZICI KİMDİR?

Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Yazıcı 1962 yılında Rize’de doğdu. Çeşitli nedenlerle kendi yaşıtlarıyla birlikte okuyamadı, yıllar sonra Ri̇ze Li̇sesi̇'ni bitirebildi. Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinden mezun oldu.

1984 yılında Zümrüt Rize ve Kuzey Haber’de gazeteciliğe başladı. Tercüman ve Bulvar’da mesleğe devam etti. Ardından Hürriyet Haber Ajansına, oradan da 1989 yılında İstanbul’a Cumhuriyet Gazetesi Yurt Haberler servisine geçti. Babı-Ali’deki tüm gazeteler İkitelli’ye taşınırken Cağaloğlu yokuşunu tırmanan son kuşak gazeteciler arasındaydı. 1991 yılında Cumhuriyet Gazetesinden atılan 46 arkadaşını gerekçe göstererek işten ayrıldı.

Yeni kurulan Özgür Gündem Gazetesi’nin Karadeniz temsilciliğini yaptı. Samsun’da Ekip Gazetesi’nde uzun zaman yönetici olarak çalıştı. Ekip Gazetesi kapatılınca Yeni Ekip’in kuruluşunda yer aldı. Daha sonra  Samsun’da günlük yayımlanan Takip Gazetesi’ni çıkardı. Takip Gazetesi üç yıl hayatta kalabildi. O da kapatılınca Rakip diye bir gazete çıkardı. Rakip’in ömrü de uzun sürmedi. Görev yaptığı gazetelerde 15 bin civarında köşe yazdı. Hakkında 400’den fazla dava açıldı. Sayısız kez hakim karşısına çıktı. Birçoğundan beraat etti, bazılarından ceza aldı. Uslanmaz, ısrarcı, ilkeli ve tutuğunu koparan araştırmacı gazeteci kimliğiyle tanındı. Sayısız badireler atlattı.

Fırtınalı geçen yaşamı boyunca üçü kız, biri erkek olmak üzere dört çocuğu oldu. İngilizce filan bilmez…
Yazarın yazıları
Seni O Locaya Gömerim!18 Ağustos 2022 Perşembe
Hazine Yerinde Mi?29 Haziran 2022 Çarşamba
Taş Yok Mu Taş!7 Haziran 2022 Salı
Demir ve Deveci4 Haziran 2022 Cumartesi
Kolpacılar!20 Mayıs 2022 Cuma
Maskeye Gel!26 Nisan 2020 Pazar
“ Burası Önemli! ”18 Kasım 2019 Pazartesi
Neyin Kavgası!1 Kasım 2019 Cuma
Çarşamba'yı El Aldı!30 Ekim 2019 Çarşamba

Samsun Olay | Doğru ve hızlı haber: 'İlk bizden duyarsınız...'

Son Dakika Haberler

Eyvah! Hakiki Oflular bir araya geliyor!

Manşet Haberler

Eyvah! Hakiki Oflular bir araya geliyor!